Η Λίμνη των Κύκνων - Το παραμύθι των παραμυθιών

04/03/2020 15:50

“Η Λίμνη των Κύκνων - Το παραμύθι των παραμυθιών” των Βασίλι Γκέλτσερ, Βλαντιμίρ Μπεκίτσεφ & μουσική Πιότρ Ίλιτς Τσαϊκόφσκι - Παιδική θεατρική παράσταση σε σκηνοθεσία Δημήτρη Παπαϊωάννου, χορογραφίες Δήμητρας Παγκάλου και σκηνοθετική επιμέλεια Αλέξανδρου Φιλιππόπουλου με τους ηθοποιούς Αδαμοπούλου Π., Γερωνυμάκη Μ., Κοντό Α., Λάλου Κ., Παγκάλου Δ., Τσελίκη Μ., Χονδρογιάννη Ε., Χρύσανθου Δ. και στο ρόλο του Τριβελίνου τον Αλέξανδρο Φιλιππόπουλο
Αθηναϊκή Παιδική Σκηνή Δ. Μαροσούλη
Κινηματοθέατρο REX / Ώρες 17:00 & 19:00 / Είσοδος: ***********
Η Αθηναϊκή Παιδική Σκηνή παρουσιάζει την παιδική θεατρική παράσταση ‘’Η ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ’’ το παραμύθι των παραμυθιών.
Η Λίμνη των Κύκνων μας ταξιδεύει στο όνειρο, στις φεγγαρόπετρες νυχτιές, στο χώρο της μαγείας και των ξωτικών. Η παραμυθένια ατμόσφαιρα του έργου μας οδηγεί μικρούς και μεγάλους, πίσω στην αθωότητα.
Η παράσταση που ανεβαίνει με σκηνοθετική επιμέλεια του Αλέξανδρου Φιλιπποόπουλου, χορογραφίες της Δήμητρας Παγκάλου και την αυθεντική μουσική του Τσαϊκόσφκι, χορεύει κλασσικό μπαλέτο.
Κεντρικό θέμα της ιστορίας είναι η αγάπη του νεαρού πρίγκιπα Ζίγκφριντ και της όμορφης πριγκίπισσας Οντέντ. Στην πριγκίπισσα έχει κάνει μάγια ο κακός μάγος Φον Ρόμπαρντ . Κάθε μέρα μεταμορφώνεται σε κύκνο και παίρνει την αληθινή της μορφή μόνο την νύχτα . Τα μάγια θα λυθούν και η Οντέντ θα λυτρωθεί αν βρεθεί κάποιος να την αγαπήσει πιο πολύ και από την ιδία του την ζωή. Η αγνή αγάπη νικάει πάντοτε τον κακό.

Αθηναϊκή Παιδική Σκηνή Δ. Μαροσούλη

Κινηματοθέατρο REX

Ώρες 17:00 & 19:00

Cold War

04/03/2020 15:12

Cold War (original title)
“Ψυχρός Πόλεμος” παραγωγής 2018, διάρκεια 89’, Πολωνική-Αγγλική-Γαλλική, δραματική-ιστορική-μουσική, σε σκηνοθεσία Πάβελ Παβλικόφσκι με τους Τζοάνα Κούλιγκ, Τομάς Κοτ, Άγκατα Κουλέσα
Υπόθεση: Στην επαρχιακή Πολωνία του 1949 ο μουσικοσυνθέτης Βίκτορ γνωρίζει τη νεαρή, δυναμική και φιλόδοξη τραγουδίστρια Ζούλα, την οποία ερωτεύεται. Στη σκιά του Ψυχρού Πολέμου και για τα επόμενα 15 χρόνια, η παθιασμένη σχέση τους θα τους οδηγήσει στο Βερολίνο, στο Παρίσι, στο Σπλιτ και πίσω στην Πολωνία, σταθμούς ενός αιώνιου και αδύνατου έρωτα.
Διοργάνωση: Λέσχη Κινηματογράφου Αγίου Νικολάου
Προβολή: Τρίτη 10 Μαρτίου 2020
Κινηματοθέατρο REX / Ώρα: 21:30 / Είσοδος: 5€ Γεν.

Cold War (original title)
Drama-History-Music, 2018 | 1h 29min | REX Movie Theatre | Admission: 5€ General
Summary: In the 1950s, a music director falls in love with a singer and tries to persuade her to flee communist Poland for France.
Director: Pawel Pawlikowski
Stars: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc