Εξυφαίνοντας την παράδοση | Weaving Tradition

06/08/2019 12:48

“Εξυφαίνοντας την παράδοση: Η παραδοσιακή υφαντική ως ποιητική των γυναικών στο Επάνω Μεραμπέλλο” Παρουσίαση βιβλίου Μαρίας Κοκολάκη
Ομιλήτριες: Μεταξία Τσιποπούλου, Δρ. Προϊστορικής Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ - Επίτιμη Δ/ντρια ΥΠΠΟ & Δρ Μαρία Κουμαριανού, Ανθρωπολόγος - τ. Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρίας Εθνολογίας
Μουσική: Γιώργος Βλάσσης, λύρα & Γιάννης Βλάσσης, λαούτο
Διοργάνωση: Πολιτιστική & Λαογραφική Εταιρία Απάνω Μεραμπέλλου (ΠΛΕΑΜ)
Παλαιό Γυμνάσιο Νεάπολης / Ώρα 20:00 / Είσοδος: Ελεύθερη

“Weaving Tradition: Traditional Weaving as a Poetry of Women in Epano Merabello” Book Presentation by Maria Kokolaki
Speakers: Metaxia Tsipopoulou, Dr. Prehistoric Archaeology at EKPA - Honorable Director of Ministry of Culture & Dr Maria Koumarianou, Anthropologist - President of the Hellenic Society of Ethnology
Music: Giorgos Vlassis, lyra & Giannis Vlassis, lute
Organized by: Cultural & Folklore Society of Apano Merabello (PLEAM)
Neapolis Old High School / Time 20:00 / Admission free

Μουσική: Γιώργος Βλάσσης, λύρα & Γιάννης Βλάσσης, λαούτο

Διοργάνωση: Πολιτιστική & Λαογραφική Εταιρία Απάνω Μεραμπέλλου (ΠΛΕΑΜ)

Παλαιό Γυμνάσιο Νεάπολης

Ώρα 20:00

Music: Giorgos Vlassis, lyra & Giannis Vlassis, lute

Organized by: Cultural & Folklore Society of Apano Merabello (PLEAM)

Neapolis Old High School

Time 20:00

Ο Βασιλιάς των Λιονταριών, Μεταγλωττισμένο

05/08/2019 15:19

The Lion King (original title)
“Ο Βασιλιάς των Λιονταριών”, Μεταγλωττισμένο, παραγωγής 2019, διάρκεια 118’, Αμερικανική ταινία, κινούμενα σχέδια-περιπέτεια-δραματική, σε σκηνοθεσία Τζον Φαβρό
Υπόθεση: Η κλασσική ταινία της Disney από το 1994, ζωντανεύει ξανά, αυτή τη φορά σε μια CGI και live action εντυπωσιακή κινηματογραφική μίξη. Ο Βασιλιάς των Λιονταριών σε σκηνοθεσία του Jon Favreau, ταξιδεύει μέχρι την αφρικανική σαβάνα όπου ένας μελλοντικός βασιλιάς γεννιέται. Ο μικρός Simba είναι ο διάδοχος του πατέρα του, Mufasa. Δεν είναι όλοι χαρούμενοι στο βασίλειο, όμως, με την έλευση του μικρού λιονταριού. Ο Scar, ο αδερφός του Mufasa -και μέχρι πρότινος διεκδικητής του θρόνου- έχει άλλα σχέδια. Η μάχη για τον θρόνο θα ποτιστεί με προδοσία, οδηγώντας την κατάσταση σε τραγωδία, με αποτέλεσμα να εξοριστεί ο Simba. Με την βοήθεια όμως των καινούργιων φίλων του, ο Simba θα μεγαλώσει και θα διεκδικήσει αυτά που του ανήκουν και του στέρησαν.

The Lion King

05/08/2019 15:17

The Lion King (original title)
“Ο Βασιλιάς των Λιονταριών”, παραγωγής 2019, διάρκεια 118’, Αμερικανική ταινία, κινούμενα σχέδια-περιπέτεια-δραματική, σε σκηνοθεσία Τζον Φαβρό
Πέμπτη 8 Αυγούστου 22:35
Παρασκευή 9 Αυγούστου 22:35
Κυριακή 11 Αυγούστου 22:35
Δευτέρα 12 Αυγούστου 22:35
Τετάρτη 14 Αυγούστου 22:35

The Lion King (original title)
Animation - Adventure - Drama, 2019 | 1h 58min | CHRISTINA Movie Theatre | Admission: 5€ General
Summary: After the murder of his father, a young lion prince flees his kingdom only to learn the true meaning of responsibility and bravery.
Director: Jon Favreau

Sat 10/8 - Mon 19/8
“Χρωματικά πάθη” Εικαστική έκθεση Ειρήνης Καναβάκη
Εγκαίνια: Σάββατο 10 Αυγούστου 2019, Ώρα 20:00
Δημοτική Πινακοθήκη Αγίου Νικολάου / Ώρες λειτουργίας 10:00-14:00 & 18:00-22:00 / Είσοδος: Ελεύθερη

"Color passions" Painting exhibition by Eirini Kanavaki
Opening: Saturday August 10th, 2019 - Time 20:00
Agios Nikolaos Municipal Gallery / Opening hours 10:00-14:00 & 18:00-22:00 / Admission free

“Χρωματικά πάθη” Εικαστική έκθεση Ειρήνης Καναβάκη

Εγκαίνια: Σάββατο 10 Αυγούστου 2019, Ώρα 20:00

"Color passions" Painting exhibition by Eirini Kanavaki

Opening: Saturday August 10th, 2019 - Time 20:00

Νίκος Ερωτόκριτος Κούνδουρος | Nikos Erotokritos Koundouros

05/08/2019 14:58

“Νίκος Ερωτόκριτος Κούνδουρος” Εκδήλωση έτους Ερωτόκριτου, Αφιέρωμα στην αστείρευτη δια βίου σχέση του Νίκου Κούνδουρου με τον Ερωτόκριτο, Μαγνητοσκοπημένη προβολή αφιερώματος στην όπερα «Ερωτόκριτος» σε μουσική Γιάννη Μαρκόπουλου και σκηνοθεσία Νίκου Κούνδουρου που πραγματοποιήθηκε στο Ηρώδειο (Ιούλιος 2000) - Προβολή της ταινίας μικρού μήκους «Συμπόσιο» του Ιάσωνα Ταβλά
Ομιλητές: Ιάσων Ταβλάς, δημοσιογράφος & Σωτηρία Ν. Κούνδουρου
Διοργάνωση: Βιβλιοθήκη Μανώλης Φουντουλάκης
Κοινοτικό Κατάστημα Ελούντας / Ώρα 20:00 / Είσοδος: Ελεύθερη

"Nikos Erotokritos Koundouros" Erotokritos year celebration, Tribute to Nikos Koundouros
Speakers: Iason Tavlas, journalist & Sotiria N. Koundourou

Είσοδος: 5€ Γεν.

Αναφορά στο Γκρέκο | Report to Greco

24/07/2019 16:39

“Αναφορά στο Γκρέκο” Έκθεση έργων χαρακτικής Νίκου Τερζή, ελεύθερη εικαστική διάβαση στο έργο του Νίκου Καζαντζάκη
Διοργάνωση: Πολιτιστικός Σύλλογος Βραχασίου «Ο Αναύλοχος»
Επιμέλεια έκθεσης: Μανώλης Γιανναδάκης,  Καθηγητής χαρακτικής του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.
Εγκαίνια: Παρασκευή 26 Ιουλίου 2019, Ώρα 20:30
Αύλειος χώρος Παλαιού Παρθεναγωγείου Βραχασίου / Ώρα 18:00-21:00 / Είσοδος: Ελεύθερη

"Report to Greco" Exhibition of engraving works by Nikos Terzis based on the work of Nikos Kazantzakis
Organized by: "Anavlochos" Vrachasi Cultural Association
Curator: Manolis Giannadakis,  Professor of engraving at the Aristotle University of Thessaloniki - School of Fine Arts, Department of Visual and Applied Arts
Opening: Friday July 26th, 2019 - Time 20:30
Old Girl’s School, Vrahasi village / Time 18:00-21:00 / Admission free

Διοργάνωση: Πολιτιστικός Σύλλογος Βραχασίου «Ο Αναύλοχος»

Επιμέλεια έκθεσης: Μανώλης Γιανναδάκης, Καθηγητής χαρακτικής του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.

Εγκαίνια: Παρασκευή 26 Ιουλίου 2019, Ώρα 20:30

Αύλειος χώρος Παλαιού Παρθεναγωγείου Βραχασίου

Ώρα 18:00-21:00 (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή)

Organized by: "Anavlochos" Vrachasi Cultural Association