Με την πανσέληνο στην κορυφή ‘Ανεφαλάκοι’

16/07/2019 12:35

Με την πανσέληνο στην κορυφή ‘Ανεφαλάκοι’

Την Τετάρτη 17 Ιουλίου, ο Ορειβατικός Σύλλογος Αγίου Νικολάου διοργανώνει εύκολη, κυκλική απογευματινή πεζοπορία στην περιοχή του οροπέδιου Καθαρού, για να θαυμάσουμε το ολόγιομο φεγγάρι του Ιούλη.
          Η διαδρομή μας ξεκινά λίγο πριν από τον οικισμό στο οροπέδιο Kαθαρού. Στόχος μας να ανεβούμε στις δύο κορυφές που βρίσκονται στην βορειανατολική πλευρά του οροπέδιου και προσφέρουν απεριόριστη θέα, από το ακρωτήρι του ‘Αφορεσμένου΄ μέχρι τον ορεινό όγκο της Θρυπτής και από την πόλη του Αγίου Νικολάου μέχρι το Καλό Χωριό και το νησάκι της Ψείρας.
            Ακολουθούμε, την ώρα του δειλινού, παλιό μονοπάτι που ξετυλίγεται ανάμεσα σε μεγάλους πρίνους και φτάνουμε πριν την δύση του ήλιου, στην κορυφή Άνεφαλάκοι’ (ανέφαλο στην τοπική διάλεκτο σημαίνει σύννεφο). Από υψόμετρο 1512μ. απολαμβάνουμε την μοναδική θέα, την εντυπωσιακή δύση του ήλιου και την μαγευτική ανατολή του φεγγαριού. Ανάλογα με την διάθεση της ομάδας, μπορούμε να ανεβούμε και στην διπλανή ‘Πλατειά κορφή’ σε υψόμετρο 1500μ. που επίσης προσφέρει πανοραμική θέα προς τον κόλπο του Μιραμπέλλου. Επιστρέφουμε στην αφετηρία από παλιό μονοπάτι, που το φωτίζει το φως του φεγγαριού.
            Φροντίζουμε να έχουμε μαζί μας φακό & αντιανεμικό μπουφάν.
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: από Άγιο Νικόλαο, από την οδό Καραμανλή 24 (parking S/M Βασιλόπουλος) στις 17:00 το απόγευμα της Τετάρτης.
ΑΡΧΗΓΟΣ: Κλώντζας Λεωνίδας (τηλ. 694478507)
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΡΕΙΑΣ: 2,5 ώρες (χωρίς τις απαραίτητες στάσεις)
ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, εξοπλισμός, φωτογραφίες και βίντεο από παλιότερη πεζοπορία στην περιοχή στο blog του Συλλόγου

Φροντίζουμε να έχουμε μαζί μας φακό & αντιανεμικό μπουφάν.

ΑΡΧΗΓΟΣ: Κλώντζας Λεωνίδας (τηλ. 694478507)

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΡΕΙΑΣ: 2,5 ώρες (χωρίς τις απαραίτητες στάσεις)

Όλοι μαζί για το παιδί - Φυσιολογική ανάπτυξη παιδιών, Αναπτυξιακές διαταραχές

15/07/2019 16:42

“Όλοι μαζί για το παιδί - Φυσιολογική ανάπτυξη παιδιών, Αναπτυξιακές διαταραχές” Ημερίδα
Συνδιοργάνωση: ΟΚΥΔΑΝ & Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων Ηρακλείου (ΚΟΙ.ΚΕ.Ψ.Υ.Π.Ε.) «Βενιζελείου - Πανάνειου» Γ.Ν. Ηρακλείου
Επιμελητήριο Λασιθίου / Ώρα 09:00-14:00 / Είσοδος: Ελεύθερη

Επιμελητήριο Λασιθίου

Ώρα 09:00-14:00

Είσοδος: Ελεύθερη

The Square

11/07/2019 16:22

The Square (original title)
“Το Τετράγωνο” παραγωγής 2017, διάρκεια 151’, Σουηδική-Γαλλική-Γερμανική-Δανέζικη ταινία, δραματική-κωμική, σε σκηνοθεσία Ρούμπεν Έστλουντ με τους Ελίζαμπεθ Μος, Ντόμινικ Γουέστ, Κλάενς Μπανγκ
Υπόθεση: Ο Κρίστιαν, εικαστικός επιμελητής σε κορυφαίο σουηδικό μουσείο σύγχρονης τέχνης, προετοιμάζεται για τα εγκαίνια του φιλόδοξου project «Το τετράγωνο». Η κλοπή του πορτοφολιού και του κινητού του όμως θα τον παρασύρουν σε ένα στρόβιλο αναπάντεχων αντιδράσεων με ανεξέλεγκτες συνέπειες.
Διοργάνωση: Λέσχη Κινηματογράφου Αγίου Νικολάου
Προβολή: Τετάρτη 17 Ιουλίου 2019
Κινηματοθέατρο ΧΡΙΣΤΙΝΑ / Ώρα: 21.30 / Είσοδος: 5€ Γεν.

The Square (original title)
Drama - Comedy, 2017 | 2h 31min | CHRISTINA Movie Theatre | Admission: 5€ General
Summary: A prestigious Stockholm museum's chief art curator finds himself in times of both professional and personal crisis as he attempts to set up a controversial new exhibit.
Director: Ruben Östlund
Stars: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West
Organized by: Agios Nikolaos Cinema Club
Showtime: Wednesday 17/7/2019