Τόπος χωρίς παράδοση τίποτα δεν αξίζει

18/08/2017 14:42

Κυριακή 20/08/2017

Λίμνη Βουλισμένη Αγίου Νικολάου

ώρα 19:30

Βραδιά Λογοτεχνίας & Μουσικής

16/08/2017 09:11

Πολιτιστικών συναντήσεων αυλαία, την Κυριακή 20/8, στις 20:00, με βραδιά Λογοτεχνίας & Μουσικής!

→ Ομιλία φιλολόγου Γιάννη Χρονάκη με θέμα: «Η Εμπόρεση του Έρωτα: Από τη Σαπφώ της Λέσβου στον Κορνάρο της Σητείας και τον Γιάννη Βάρδα του Μεραμπέλλου»

→ Ομιλία φιλολόγου Έφης Μπουκουβάλα με θέμα: «Καζαντζάκης - Πρεβελάκης: Όταν ο έρωτας ελευθερίας διαπνέει τη Λογοτεχνία»

→ ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΡΟΣ: Ειρήνη Δερέμπεη & Κάρολος Κουκλάκης | Αντάμα…

«Νεάπολις Λασιθίου, εύψυχος και εύοικος πόλις»

14/08/2017 08:51

«Νεάπολις Λασιθίου, εύψυχος και εύοικος πόλις»

Αν ένας χώρος με τους ανθρώπους του συνθέτουν την έννοια της πόλεως και η πολεοδομία με την αρχιτεκτονική ορίζουν τους κανόνες της ζωής της, τότε μπορούμε να αναφερόμαστε σε μια πόλη με ταυτότητα και ξεχωριστή φυσιογνωμία.
Η Νεάπολη, που στην τελευταία εικοσαετία του 19ου αι. άλλαξε πρόσωπο και από αγροτική έγινε αστική, έχει να επιδείξει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Οι δραστηριότητες, τα δημιουργήματα, τα συναισθήματα, η ιδεολογία και τα όνειρα των ανθρώπων της είναι αυτά που της προσέδωσαν τον χαρακτήρα και τη φυσιογνωμία, που εν πολλοίς διατηρεί ως τις ημέρες μας.

Η ιστορία της είναι ίσως το κυριότερο χαρακτηριστικό και παράγοντας διαφοροποίησής της από γειτονικές πόλεις και από πόλεις του αστικού ιστού με παρόμοιο μέγεθος, εφόσον εξεταστεί συσχετιζόμενη πάντα με τη γενική ιστορία και το ευρύ κοινωνικό-πολιτικό πλαίσιο.

Την ίδια εποχή η περιοχή ήταν ουσιαστικά ένας λευκός καμβάς όπου, ο μικρός οικισμός στη ρίζα του βουνού, δεν ήταν ικανός να οριοθετήσει τον τόπο. Έτσι δόθηκε η δυνατότητα της εξαρχής μετατροπής του χώρου σε Τόπο, με πολεοδομικές παρεμβάσεις, οδοποιία, πάρκο και οικοδομήματα μεγάλα.

Ο μεγάλος αρχιτέκτονας Άρης Κωνσταντινίδης, συνήθιζε να λέει, «κτίζουμε όπως ζούμε». Το κτισμένο περιβάλλον, αποτελεί μια μαρτυρία στο χρόνο της ίδιας της κοινωνίας. Τα κτίρια δηλώνουν με τον πιο απροκάλυπτο τρόπο τις αιτίες που τα γέννησαν και τον τρόπο ζωής των κατοίκων τους, λειτουργώντας σαν καθρέφτης.

Και αν οι αρχαίες ελληνικές πόλεις αποτέλεσαν την αρχετυπική μορφή δημοκρατικής πόλης , με την εξύψωση του δημόσιου χώρου και της συλλογικότητας σε πρωταρχικές έννοιες, η Νεάπολη αποτελεί ένα παράδειγμα της συνέχισης αυτής της αντίληψης, αφού , μια βόλτα στο δημόσιο χώρο, είναι αρκετή ώστε να συμβάλει στην ανάγνωση της ιστορίας και του πολιτισμού της, στη διαμόρφωση μιας γενικής αντίληψης για την κοινωνία της αλλά και στην κατανόηση της ατμόσφαιρας και της ενέργειας που, η ίδια, εκπέμπει.

Φόρο τιμής στον πρωταγωνιστή του αστικού μετασχηματισμού της και απόπειρα ένταξης του κτηριακού αποθέματός της στον κατάλογο της περιόδου της μετάβασης από την Οθωμανική Κρήτη στο σύγχρονο Ελληνικό κράτος, αποτελεί η εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 20 Αυγούστου στο Λαογραφικό Μουσείο Νεάπολης, ώρα 19.30, με ομιλητές δυο διακεκριμένους πανεπιστημιακούς δασκάλους, την κ. Αθανασία Αναγνωστοπούλου, καθ. Ιστορίας Παντείου Πανεπιστημίου και τον κ. Βασίλη Κολώνα, καθ. Αρχιτεκτονικής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Green Project in South America: A journey

09/08/2017 08:59

“Green Project στη Νότια Αμερική: Ένα οδοιπορικό” Έκθεση περιβαλλοντικής φωτογραφίας

Συμμετέχουν 13 οδοιπόροι της Green Project: Δρ. Τηλέμαχος Ανδριανόπουλος, κ. Γιώργος Ασημακόπουλος, κα Αθανασία Βαράκη, κ. Κωστής Βάρδας, κα Σοφία Δασύρα, Δρ. Σιμόνη Ζαφειροπούλου, κα Δήμητρα Ζήρου, κα Βασιλική Κασούμη, Δρ. Άγγελος Κατσάγγελος, κ. Δημήτρης Κουλέτσης, κα Ιωάννα Λεμονή, Δρ. Ιωάννης Τζώρτζης και κα Κατερίνα Χαρτερού. Οι φωτογραφίες της έκθεσης λήφθηκαν από τους ταξιδιώτες του οδοιπορικού της Green Project από την Μπογκοτά στη Γη του Πυρός, όπου μέσα σε 52 ημέρες, διανύθηκαν 17.135 χλμ, σε 8 χώρες (Κολομβία, Εκουαδόρ, Περού, Βολιβία, Βραζιλία, Ουρουγουάη, Αργεντινή και Χιλή). Από τις 19 Ιουλίου έως τις 7 Σεπτεμβρί
ου 2014, οι ταξιδιώτες αποτύπωσαν φωτογραφικά, 51 πράσινα σημεία ενδιαφέροντος σε σχέση με τη γεωποικιλότητα, τη βιοποικιλότητα, τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, τα Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO, αλλά και την απλή καθημερινότητα.

Επιμέλεια έκθεσης: Δρ. Ιωάννης Τζώρτζης

Υπό την αιγίδα της Ελληνικής Επιτροπής για την UNESCO

Εγκαίνια Δευτέρα 14 Αυγούστου 2017, Ώρα 20.00

Δημοτική Πινακοθήκη Αγίου Νικολάου / Ώρες 10:00-13:00 & 18:00-21:00 / Είσοδος: Ελεύθερη

Διάρκεια έκθεσης: 14-28/8/2017

------------------------------------------------------------------------------------------

“Green Project in South America: A journey” Environmental photography exhibition
13 Green Project travelers participate: Dr Tilemachos Andrianopoulos, Mr George Asimakopoulos, Ms Katerina Charterou, Mrs Sofia Dassyra, Ms Vasiliki Kassoumi, Dr Aggelos Katsaggelos, Mr Dimitris Kouletsis, Mrs Ioanna Lemoni, Dr Ioannis Tzortzis, Ms Athanasia Varaki, Mr Kostis Vardas, Dr Simoni Zafiropoulou and Ms Dimitra Zirou. The photographs of the exhibition have been taken by the participants in the Green Project 17.135 km road-trip from Bogotá to the Land of Fire, lasting 52 days and crossing 8 countries (Colombia, Ecuador, Peru, Bolivia, Brazil, Uruguay, Argentina and Chile). From 19 July until 7 September 2014, the travellers recorded 51 green points of interest in relation to geo-diversity, bio-diversity, renewable energy sources, and the UNESCO World Heritage Sites, together with aspects of the everyday life.
The exhibition is curated by Dr Ioannis Tzortzis
The Green Project journey in South America, was held under the auspices of the Hellenic National Commission for UNESCO
Opening Monday August 14th, 2017 - Time 20:00
Municipal Art Gallery of Agios Nikolaos / Opening hours: 10.00-14.00 & 18.00-21.00 / Admission free