Πρωτοθυγατέρες: Η μαντινάδα στη ζωή της Κρήτης & Το μέσα φως

18/05/2017 13:34

“Πρωτοθυγατέρες: Η μαντινάδα στη ζωή της Κρήτης & Το μέσα φως” Παρουσίαση βιβλίου & Προβολή ντοκιμαντέρ του επικ. καθηγητή Οφθαλμολογίας κ. Γεωργίου Μαρκάκη

Κινηματοθέατρο REX / Ώρα 19.00 / Είσοδος: Ελεύθερη

«Το μέσα φως», Ντοκιμαντέρ: Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βερολίνου (ARFF), Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής, στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας (Αύγουστος 2015), Τιμητική Διάκριση και Ειδική Μνεία στο 9ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας (Οκτώβριος 2015) - Σκηνοθεσία-σενάριο: Σταύρος Ψυλλάκης, Διεύθυνση φωτογραφίας: Μιχάλης Γεράνιος, Μουσική: Βαγγέλης Φάμπας, Μοντάζ: Σταύρος Ψυλλάκης, Γιάννης Κατσάμπουλας, Παραγωγή: Μουσείο Παραδοσιακής Ζωής Κρήτης «Λυχνοστάτης», Διάρκεια: 92΄

Συνδιοργάνωση: Εταιρεία Γραμμάτων και Τεχνών Ανατολικής Κρήτης, Σύλλογος Φίλων Μουσείου «Λυχνοστάτης», Δήμος Αγίου Νικολάου, ΠΑΟΔΑΝ

Στην ταινία «Το μέσα φως» ο επικ. καθηγητής Οφθαλμολογίας και ιδρυτής του μουσείου ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ, Γιώργης Μαρκάκης, καταθέτει με αφηγηματικό τρόπο βιώματα και αναμνήσεις του και ξεναγεί τον θεατή στον τόπο της δημιουργικής του πνοής, το Μουσείο ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ. Η ταινία έχει αποσπάσει πολλά βραβεία σε διεθνή και πανελλήνια φεστιβάλ, και έχει προβληθεί δύο φορές από την ΕΤ2.

Το βιβλίο «Πρωτοθυγατέρες», που έχει ήδη παρουσιαστεί σε Αθήνα (Μουσείο Μπενάκη), Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, Σητεία και Ιεράπετρα, έχει επίκεντρο τη μαντινάδα ως αναπόσπαστο στοιχείο του άυλου πολιτισμού της Κρήτης καθώς και ως ιδιαίτερο κοινωνικό φαινόμενο.

Ο Πολικός Αρκούδος και οι Ανίκητοι / Norm of the North

17/05/2017 08:49

Αφίσα

Ο Πολικός Αρκούδος και οι Ανίκητοι / Norm of the North (Μεταγλωττισμένο)

Κινούμενα σχέδια 2016 | Έγχρ. | Διάρκεια: 90' | Κινηματοθέατρο REX
Κατάλληλη για όλες τις ηλικίες

Aμερικανική ταινία, σκηνοθεσία Τρέβορ Γουόλ

O Νορμ είναι μια πολική αρκούδα. Μπορεί να μην ξέρει να κυνηγά, έχει όμως ένα σπάνιο χάρισμα: όπως και ο παππούς του, που κάποτε βασίλευε στην Αρκτική, μπορεί να μιλήσει στους ανθρώπους. Όταν η Βέρα, μια θαρραλέα διευθύντρια μάρκετινγκ μιας μεσιτικής εταιρίας ταξιδεύει στην Αρκτική, για τις ανάγκες ενός τηλεοπτικού σποτ προώθησης πολυτελών σπιτιών για την εταιρία του ανήθικου αφεντικού της, τον δισεκατομμυριούχο εργολάβο κ. Γκριν, ο Νορμ καταλαβαίνει πως πρέπει να κάνει κάτι για να σώσει τον τόπο του. Με την παρότρυνση του γλάρου μέντορα του, του Σόκρατες, ο Νορμ θα αφήσει την οικογένεια του και θα ταξιδέψει ως λαθρεπιβάτης σε ένα πλοίο με προορισμό την Νέα Υόρκη, παρέα με τρία μικρούλικα, σκανταλιάρικα -και σχεδόν άτρωτα- τρωκτικά, ως τους πιστούς του σύμμαχους.

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/5 - 17:00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/5 - 17:00

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/5 - 17:00

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/5 - 17:00

ΤΡΙΤΗ 23/5 - 17:00

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/5 - 17:00

Βασιλιάς Αρθούρος: Ο θρύλος του σπαθιού / King Arthur: Legend of the Sword

17/05/2017 08:37

Αφίσα

Βασιλιάς Αρθούρος: Ο θρύλος του σπαθιού / King Arthur: Legend of the Sword

Περιπέτεια 2017 | Έγχρ. | Διάρκεια: 126' | Κινηματοθέατρο REX | Γενική είσοδος: 5€

Aγγλική ταινία, σκηνοθεσία Γκάι Ρίτσι με τους: Τσάρλι ΧάναμΤζουντ ΛοΈρικ ΜπάναΆστριντ Μπερζέ - Φρίσμπι

Αφού συμμαχήσει με σκοτεινές μαγικές δυνάμεις και σκοτώσει τον αδερφό του και βασιλιά Ούθερ, ο αδίστακτος Βόρτιγκεν ανεβαίνει στο θρόνο της Αγγλίας. Ξέρει όμως πως ο γιος του Ούθερ, που είναι ακόμη ζωντανός, θα επιστρέψει για να τραβήξει το μυθικό σπαθί Εξκάλιμπερ από το βράχο και να τον εκδικηθεί.

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/5 - 22:00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/5 - 19:00 & 21:30

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/5 - 19:00 & 21:30

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/5 - 19:00 & 21:30

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/5 - 22:30

ΤΡΙΤΗ 23/5 - 19:00 & 21:30

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/5 - 19:00 & 21:30

---------------------------------------------------------------------------------------

King Arthur: Legend of the Sword (original title)

Action | 2h 6min | REX Movie Theatre | General admission: 5€

Robbed of his birthright, Arthur comes up the hard way in the back alleys of the city. But once he pulls the sword from the stone, he is forced to acknowledge his true legacy - whether he likes it or not.

Director: Guy Ritchie

Stars: Charlie HunnamAstrid Bergès-FrisbeyJude Law

Showtimes

Thursday 18/5 - 22:00

Friday 19/5 - 19:00 & 21:30

Saturday 20/5 - 19:00 & 21:30

Sunday 21/5 - 19:00 & 21:30

Monday 22/5 - 22:30

Tuesday 23/5 - 19:00 & 21:30

Wednesday 24/5 - 19:00 & 21:30

15/05/2017 10:41

“Πρωτοθυγατέρες: Η μαντινάδα στη ζωή της Κρήτης & Το μέσα φως” Παρουσίαση βιβλίου & Προβολή ντοκιμαντέρ του επικ. καθηγητή  Οφθαλμολογίας κ. Γεωργίου Μαρκάκη

«Το μέσα φως», Ντοκιμαντέρ: Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βερολίνου (ARFF), Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής, στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας (Αύγουστος 2015), Τιμητική Διάκριση και Ειδική Μνεία στο 9ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας (Οκτώβριος 2015) - Σκηνοθεσία-σενάριο: Σταύρος Ψυλλάκης, Διεύθυνση φωτογραφίας: Μιχάλης Γεράνιος, Μουσική: Βαγγέλης Φάμπας, Μοντάζ: Σταύρος Ψυλλάκης, Γιάννης Κατσάμπουλας, Παραγωγή: Μουσείο Παραδοσιακής Ζωής Κρήτης «Λυχνοστάτης», Διάρκεια: 92΄

Κινηματοθέατρο REX / Ώρα 19.00 / Είσοδος: Ελεύθερη

Στην ταινία «Το μέσα φως» ο επικ. καθηγητής Οφθαλμολογίας και ιδρυτής του μουσείου ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ, Γιώργης Μαρκάκης, καταθέτει με αφηγηματικό τρόπο βιώματα και αναμνήσεις του και ξεναγεί τον θεατή στον τόπο της δημιουργικής του πνοής, το Μουσείο ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ. Η ταινία έχει αποσπάσει πολλά βραβεία σε διεθνή και πανελλήνια φεστιβάλ, και έχει προβληθεί δύο φορές από την ΕΤ2.