1ο Final Four Εργασιακού Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης Δήμου Αγίου Νικολάου

11/05/2017 09:25

Σάββατο 13 Μαίου 2017

“1ο Final Four Εργασιακού Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης Δήμου Αγίου Νικολάου” Ημιτελικοί Final Four

Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Νικολάου / Ώρα 19.00 - 20.30 / Είσοδος: Ελεύθερη

Κυριακή 14 Μαίου 2017

“1ο Final Four Εργασιακού Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης Δήμου Αγίου Νικολάου” Μικρός τελικός, Μεγάλος τελικός & Απονομές Final Four

Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Νικολάου / Ώρα 18.30 - 20.00 - 21.30 / Είσοδος: Ελεύθερη

Ο Ιππότης με το Ρόδο

10/05/2017 12:10

Σάββατο 13 Μαίου 2017

The Metropolitan Opera HD Live - Περίοδος 2016-2017

Ζωντανή μετάδοση βραβευμένων παραστάσεων όπερας της Metropolitan Opera of New York

“Ο Ιππότης του Ρόδου (Strauss)” Παράσταση όπερας της Metropolitan Opera of New York

Όμιλος ΑΝΤΕΝΝΑ - The Metropolitan Opera of New York

Κινηματοθέατρο REX / Ώρα 19.30 / Είσοδος: 15€ (Γενική) & 10€ (Φοιτητικό - Ανέργων - Γκρουπ)

THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2016-2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΖΩΝΤΑΝΗΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
«Ο Ιππότης με το Ρόδο» του Richard Strauss

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 MAΙΟΥ 2017

ΚΙΝΗΜΑΤΟΘΕΑΤΡΟ REX, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
(Λασθένους & Μιχαήλ Σφακιανάκη γωνία)
ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
Αντίστροφη Μέτρηση Έναρξης
Έναρξη Παράστασης: ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ (ΠΡΑΞΗ 1)
Διάλειμμα INTERMISSION (30:00)
-       Ζωντανή συνέντευξη/ βίντεο υλικό Met
-       Διάλειμμα 15:00
-       Ζωντανή συνέντευξη / Εισαγωγή στην ΠΡΑΞΗ 2
ΠΡΑΞΗ 2
Διάλειμμα INTERMISSION (30:00)
-       Ζωντανή συνέντευξη/ βίντεο υλικό Met
-       Διάλειμμα 15:00
-       Ζωντανή συνέντευξη / Εισαγωγή στην ΠΡΑΞΗ 3
ΠΡΑΞΗ 3
Κλείσιμο / Τίτλοι Τέλους
«Ο Ιππότης με το Ρόδο» του Richard Strauss, The MET
Περιγραφή παράστασης

Το βραβευμένο πρόγραμμα «The Met:Live in HD», μετά την φαντασμαγορική όπερα «ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΟΝΙΕΓΚΙΝ» με την συγκλονιστική Anna Netrebko που καθήλωσε για άλλη μια φορά το κοινό με την μαγική ερμηνεία της, παρουσιάζει σε όλες τις αίθουσες του δικτύου ΑΝΤΕΝΝΑ στην Ελλάδα και την Κύπρο, το ρομαντικό αριστούργημα του Strauss «Ο ΙΠΠΟΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΡΟΔΟ».

Η πρώτη νέα παραγωγή της Met από το 1969 του ρομαντικού αριστουργήματος του Strauss διευθύνεται από τον κορυφαίο μαέστρο James Levine και σκηνοθετείται από τον Robert Carsen, του οποίου η πιο πρόσφατη σκηνοθεσία στη Met ήταν το επιτυχημένο ανέβασμα του Φάλσταφ το 2013. Η Renée Fleming ερμηνεύει για τελευταία φορά στην καριέρα της το ρόλο της Μαρσαλίν, έναν από τους ρόλους που την χαρακτήρισαν μέχρι σήμερα. Απέναντι της είναι η επίσης εκπληκτική Elīna Garanča στις πρώτες της παραστάσεις στην Αμερική στον ιδιαίτερο ρόλο του Οκτάβιαν, του παρορμητικού νεαρού εραστή της που χαρακτηρίζει και τον τίτλο του έργου. Η εκπληκτική διανομή περιλαμβάνει ακόμα τον Günther Groissböck ως Βαρόνο Οξ, την Erin Morley ως Σοφί, τον Marcus Brück στο ντεμπούτο του στη Met ως Φανινάλ και τον εξαίσιο Matthew Polenzani ως Ιταλό Τραγουδιστή. Ο Ιππότης του Ρόδου είναι μια συμπαραγωγή με το Royal Opera House, Covent Garden, και το Teatro Regio di Torino.

Ο Ιππότης με το Ρόδο αναφέρεται στον έρωτα με μια κωμική διάθεση και παράλληλα με μια πλοκή που θέλει να προκαλέσει το κοινό. Η 32χρονη Μαρσαλίν έχοντας περάσει μια θυελλώδη νύχτα με τον 17χρονο Οκτάβιαν, υποδέχεται στο σπίτι της τον επαρχιώτη εξάδελφο της Βαρόνο Οξ. Ο Βαρώνος Οξ ακολουθώντας τα έθιμα της εποχής θέλει να στείλει με έναν νεαρό ευγενή το ασημένιο ρόδο στη μνηστή του Σοφί, ως δείγμα αφοσίωσης. Ο νεαρός Οκτάβιαν δέχεται να κάνει την αποστολή για χάρη του Βαρώνου Οξ και συναντά την Σοφί. Μόλις όμως οι δύο νέοι συναντιούνται ερωτεύονται κεραυνοβόλα και η Σοφί αποφασίζει να μην παντρευτεί τον Οξ.

Υπότιτλοι
Ελληνικοί / Αγγλικοί
Διάρκεια
4 ώρες & 12 λεπτά